Anti-SEO’dan Kurtulma Yöntemleri

Selamlar! En içten bir pazar günümü bir kaç yazı için ayırdım. Başlıkta da belirttiğim gibi bu benim için önem arz eden bir konu olduğu için, vaktimin buna gitmesi sorun değil. Herkesin bu güzel havada bir sahil kenarında, bir çayır-çimen alanında olması canımı sıkmıyor değil:)

Öncelikle, nedir bu Anti-SEO?

Anti-SEO ilk etapta kısaca anlatmak gerekirse Google’ın tasvip etmediği yöntemler ile sitenizin mevcut çalışmalarını etkileyen saldırı ya da benzeri yöntemlere verilen genel bir ad.

Çoğunlukla Anti-SEO’yu şu şekilde kullanıyorlar

Trafik: Robot trafik göndererek belli kelimelerinizde sizi düşürmek isteyebilirler. Bu robot trafik ise yapay olarak sunucular yardımıyla çalışmaktadır.

Peki, nasıl çalışır? Tek bir ip üzerinden örneğin sayfanız Kayısı Çeşitleri bu sayfa üzerine h**k, adu*t, p**n, er**ic vb. gibi yapay kelimeler ile besleyerek gönderim yapılır. Analytics üzerinden tespiti kolay görünebilir fakat eğer ki bir Hosting kullanıyor iseniz işiniz çok zor. Blocklama işlemini servis sağlayacınızın yapması gerekir, aldığınız destek paketine göre bu işlemin süresi ise değişiklik gösterebiliyor.

Çapraz Paravan: Siteniz eğer bir Hosting üzerinde barınıyorsa, çoğunlukla eski taban servis sağlayıcılar Hostinglerini aynı platformlar üzerinden vermekte, sitenize komşu bir site açılabilir. Bu işlem sizi oldukça etkileyebilecek bir method! Neden mi?

Aynı ip adresi üzerine aynı site ve kötü içerikler ile sitenize çıkan dış linkler ile minik bir atık kokusu sayesinde çöp tenekesine gitmeyi bekleyen bir siteniz olmuş oluyor. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Evet, elbette mevcut! Bir sanal sunucu ya da DigitalOcean türevi sistemler kullanarak bu ataklardan kurtulabilmeniz mümkün. IP adresinizin Unique ve spam score’u olmadığına dikkat edin.

Backlink: Trafik ve Çapraz Paravan methodlarına benzese de aslında şöyle işliyor. Çoğunlukla Anti-SEO işini yapan kişilerin aynı ip üzerinde ve aynı statü, içeriklere sahip onlarca ve hatta yüzlerce siteleri mevcut.

Amaç Anti-SEO olduğu için içeriğin, Google durumunun pek bir önemi yok haliyle. Bu sitelerin hepsinden Footer link çıkmaları sizin için ölüm fermanı… Nasıl kurtulabilirsiniz? Bu siteleri bir şekilde tespit edip tek tek red etmeniz gerekir, Search Console ile de işlemleri tazelemelisiniz.

Bu kadar Anti-SEO bilgisi üzerine, gelin birlikte güzel güzel SEO’muzu yapalım. Umarım sizin karşınıza da böyle sorunlar çıkmaz!

Ek olarak ulaşabileceğiniz web site içerisi yazım ise CloudFlare SEO Nedir? CloudFlare için SEO başlıklıdır. Bu içerik içerisinden de Anti SEO nedir? Nasıl Kurtulunur, Nasıl Tespit edilir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

takip edebileceğiniz SEO içeriklerime : Fatih Battal SEO adresinden ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin, bana mail adresimden de ulaşım sağlayabilirsiniz ama sitem üzerinde bulunan abonelik formundan abone de olursanız çok sevinirim :)
Mail adresim : Fatih Battal Mail

Yazılımcıların, Sistemcilerin, SEO uzmanlarının, Her konuda bilgi sahibi kişilerin olduğu discord grubumuza da katılmayı unutmayın!

Software Development Turkey Discord Grubu

Link değişebilir, tazeleyeceğim 3–4 günde bir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store